Amur Tiger Safari Park

Lokalizacja Amur Tiger Safari Park to przylądek Tupoy na półwyspie Saperny Wyspy Rosyjskiej, u wybrzeży zatoki Nowik. Zalesione góry i wzgórza prawie całkowicie wypełniają obszar Kraju Nadmorskiego. Bliskość Oceanu Spokojnego oraz charakterystyczna rzeźba terenu, równoległy względem brzegu morza układ gór, czyni ten region także wyjątkowym pod względem klimatu. Wszystkie te cechy chcemy wykorzystać w projekcie.

STORY BOARD

Grupa podróżników z dziećmi  usiłuje przedrzeć się przez Russką Wyspę do plaży nad morzem, zalesione wzgórza, strome zbocza i  opanowały tygrysy amurskie i jelenie Sika. Jedyna  możliwość to wykorzystać istniejące na wzgórzu fortyfikacje- olbrzymie porośnięte zielenią bunkry kryjące różne funkcje i sieć przejść naziemnych, tory wąskotorowe, wiszące kolejki i pokryte siatkami przejścia, gdzie z ukrycia można obserwować zwierzęta. Z przejść naziemnych można wyjść na chwilę na powierzchnie lasu i z przeszklonych wartowni i zamaskowanych punktów widokowych, oglądać otaczający, zapierający dech nadmorski teren zamieszkały przez 2 samców i 3 samice tygrysa, 2 samice jelenia sika, samicę jelenia mandżurskiego i 3 samice saren. W głównym dwupoziomowym bunkrze turyści mogą obserwować tygrysy i jelenie z restauracji, w muzeum dowiedzieć się wiele o historii miejsca i  roli fortyfikacji twierdzy Władywostok, w  a potem przedzierać się 2 trasami przez zalesione wzgórze.

HISTORIA MIEJSCA

Na początku I wojny światowej do budowy fortecy we Władywostoku pracowało do 12 tysięcy pracowników najemnych z centralnych regionów Cesarstwa Rosyjskiego oraz tysiące Chińczyków i Koreańczyków. Ze względów tajemnicy wojsko próbowało zrezygnować z udziału zagranicznej siły roboczej w budowie, ale w Primorye wciąż brakowało ludności rosyjskiej, a w rezultacie siły roboczej. Złożoność prac budowlanych wymagała od inżynierów wojskowych użycia najnowocześniejszego sprzętu, który nie był wcześniej używany w naszym kraju: młotów pneumatycznych, elektrycznych betonomieszarek i wciągarek, pierwszych ciężarówek Benz na świecie i wielu innych. W najtrudniejszych miejscach zorganizowano wiszące koleje linowe (na taką skalę zostały po raz pierwszy zastosowane na świecie) i tymczasowe tory wąskotorowe. Ponadto, specjalnie w celu dostarczenia tysięcy ton cementu, żwiru i piasku do fortów ze stacji kolejowej Second River, specjalnie zbudowano linię kolejową, która istnieje dzisiaj.

Wszystkie nowe fortyfikacje twierdzy Władywostok były bardzo złożonymi konstrukcjami inżynierskimi, fort Piotra Wielkiego, znajdujący się na górze Vargina, zawierał kilka podłóg ukrytych w skalistej grubości, ponad 3,5 km naziemnych obiektów użyteczności publicznej z betonowymi łukami o grubości do 4,5 metra

 HODOWLA

Główne gatunki zwierząt: planuje się hodowanie 2 samców i 3 samic tygrysów. Pojedyncze trzymanie w boxach plenerowych i trzymanie par samic w jednym  boxie plenerowym.

Dodatkowe gatunki zwierząt: wybiegi ze zwierzętami kopytnymi – 2 samice jelenia sika, samica jelenia mandżurskiego i 3 samice saren. Utrzymanie na odrębnych wybiegach.

PROFIL ZWIEDZAJĄCEGO

Program Amur Tiger Safari Park przeznaczony jest dla rodzin z dziećmi, wycieczek szkolnych, turystów zagranicznych oraz grup biznesmenów jako połączona tematycznie z Oceanarium atrakcja Władywostoku.

SPECJALNE DEDYKOWANE ROZWIĄZANIA

INSTA POINTS – na trasie projektujemy kilka punktów widokowych do których trzeba koniecznie dotrzeć, by zrobić zdjęcia dla znajomych i wrzucić na INSTAGRAM.  Te miejsca są szczególne – są tam zaprojektowane platformy widokowe i wieże widokowe, umożliwiające najlepsze zdjęcia ze zwierzętami face to face ale też najlepsze widoki.  Dotarcie do wszystkich INSTA POINTS może być nagradzane odznakami i wyróżnieniami po dotarciu na miejsce. W ten sposób Amur Tiger Safari Park przyciągnie zwiedzających do wspólnej zabawy. Uczestnicy dostają mapy i musza zdobywać cele i oznaczenia, za zdobycie wszystkich baz czeka nagroda dla zwycięzcy. W ten sposób wciągniemy do zwiedzania Safari Parku również biznesmenów w celu integracji i zdobywania nowych kompetencji.

funkcja:
publiczna, park safari
inwestor:
Ussuriyskiy Tiger
lokalizacja:
Vladivostok, przylądek Tupoy na półwysep Saperny Wyspy Rosyjskiej
projekt:
2021-2022
realizacja:
projekt przerwany ze względu na wojnę Rosji na Ukrainie

PU:
13,27 ha 

autorzy:
 Dorota Szlachcic, Aleksander Niweliński, Gennadi Donets
Date: