Nowe Żerniki to Kosmos

Wzorcowe osiedle mieszkaniowe  nazwane Kosmos, ma być spektakularnym architektonicznym dopełnieniem osiedla Nowe Żerniki. Elewacja wschodnia ma kształt schodkowej bramy z ekspresyjnymi balkonami i loggiami , w kontrze do horyzontalnej elewacji północnej z galeriami . Dwie bramy łączą ciągi piesze osiedla z przestrzeniami półpublicznymi. Na tarasie osiedla wzorcowego, możemy poruszać się malowniczymi przestrzeniami pomiędzy ogródkami, placami zabaw i zielenią niską i wysoką wpisaną w geometryczne kwatery z trawami, ziołami, drzewami, uprawami mieszkańców.

Jednym z postulatów, jaki postawili przed sobą architekci osiedla wzorcowego Nowe Żerniki K1 , było zaprojektowanie osiedla, którego struktura ułatwiać będzie tworzenie lokalnych wspólnot oraz rozwiązania ekologiczne na miarę XXI wieku. Dachy, tarasy i kładkę pokrywają warstwy biologiczne –rozwiązania ekstensywne zielonych dachów w kwaterach o rożnej wysokości, dostosowane do wymagań dendrologicznych. Kładka biologiczna K1 tworzy przyczółek dla miejskiego mostu pieszego nad ulicą Kosmonautów, łączącego Nowe Żerniki z Gliniankami. Kładka biologiczna będzie górką dla pieszych, rowerzystów, zwierząt, narciarzy, dzieci na sankach, wszystkich, którzy będą chcieli przejść nad ulicą Kosmonautów.

Nam architektom nie chodziło o wielką architekturę tylko o więzi międzyludzkie, rozmowy i zakupy, które można załatwić na bazarku, pobliskiej Żabce, z sąsiadami na wspólnym grillu. Zapachy, małe sprawy, kawa w dresie  i raczej mikrokosmos Normana Daviesa niż kosmiczną architekturę.

funkcja:
budynek mieszkalno-usługowy

Inwestor:
MARVIPOL DEVELOPMENT S.A.
lokalizacja:
Wrocław, Aleja Architektów, ulica Kosmonautów, Pasaż Radinga
Projekt:
2022
Realizacja :
2024-25
PU:
13 926,55 m2
Garaże:
9211m2
Autorzy:
Szlachcic Architekci, Dorota Szlachcic, współpraca autorska Filip Bogusławski, Zuzanna Trela, Oleh Kozbur
MEP:
BDgroup, Łukasz Donocik, Dariusz Bartoszewski, Wojciech Kompała
konstrukcja:
Jakon, Jacek Grzelak
Zieleń :
Jadorna, Marta Forbes
Date: