Nautilus Gdańsk

Budynek znajduje się w szczególnym miejscu w Gdańsku przy stadionie PGE Arena, architektonicznym landmarku, który stanowi punkt centralny architektonicznej kompozycji. Jeżeli stadion jest w tej kompozycji bursztynem to nasz budynek jest falą. Złamanie elewacji i pokrycie jej strukturalnym patternem wyobrażeniem wody, fali, energii cząstek elementarnych służy stworzeniu ramy do oglądania bursztynowej czaszy stadionu. Wejście do hallu z Nautilusem wprost ze schodów i pasażu handlowego. Stojąc pod wielkim cielskiem morskiego potwora z powieści Verne’a czujemy potęgę opowieści kapitana Nemo, który oprowadza nas multimedialnie po budynku. Obudowa budynku tworzy urban carpet, ulica płynnie wchodzi do wnętrza falą. Wszystkie środki wyrazu, materiały mają kojarzyć się z wodą i służyć wykonaniu budynku wypełnionego wodą.

 NAUTILUS-PODRÓŻ W GŁĘBIE OCEANÓW –OPIS ŚCIEŻKI ZWIEDZANIA, TEMATYZACJA, MULTIMEDIA, ZAŁOŻENIA WSTĘPNE HODOWLI ZWIERZĄT

Naszą podróż rozpoczynamy w stoczni przyszłości gdzie zwodowano okręt podwodny Nautilus. Ultranowoczesny hall wejściowy zatopiony w scenerii podwodnej podróży po dnie oceanu mieści kasy biletowe, szatnię , restaurację sklep z oceanicznymi pamiątkami, toalety. Hall połączony jest z restauracją i pasażem handlowym w jedną przestrzeń.

Na pokład statku podwodnego nadwieszonego na całym hallem, wjeżdżamy na stalowej, przeszklonej platformie lub wchodzimy spiralnymi schodami, które przenoszą Nas na poziom wyżej. Wokół Nas odbywa się multimedialne show z projekcją podwodnego świata. Rekiny, wielkie płaszczki, żółwie morskie przesuwają się po ekranie nie pozwolą nudzić się oczekującym w kolejce podróżnikom i wprowadzą ich nastrój przyszłej podróży po czterech biotopach Ameryki Południowej. W ten sposób dostajemy się do okrętu, który zabiera Nas w podróż.

Okręt zmierza ku rafie koralowej, którą możemy oglądać przez olbrzymie bulaje na poziomie +3.50 w scenerii breefingu na łodzi. Znowu jesteśmy na pokładzie, odpoczywamy na wygodnych skórzanych sofach, na ścianach historyczne obrazy, zdjęcia polskich naukowców i podróżników, mapy książki. Przez bulaje obserwujemy wszystkie podwodne biotopy, przez które będziemy dopiero przepływać. Widzimy naszą podróż w pigułce-pingwiny Humboldta pod wodą, wielkie kajmany, wydry, piranie, płaszczki, żyjące w ujściu Amazonki, rafę koralową z żywymi koralowcami, jeżowcami, rozgwiazdami.. Na tym poziome dowiemy się wszystkiego o ekosystemach przez które będziemy przepływać. Informacja będzie nie tylko animowana, ale też mechatroniczna. Peryskopy będą zaopatrzone w occulusy pozwalające zobaczyć każdy podwodny detal morskiego świata. Na ścianach stroje płetwonurków i przyrządy pomiarowe statku. Atmosfera breefingu – książki, gazety, kanapy, organy, muzyka, zapach kawy , drewna, morskiej bryzy. Ma też możliwość wejść i znaleźć się Jaskini 5D.

Pierwszym biotopem jest las namorzynowy. Zarośla namorzynowe poznajemy idąc wzdłuż przekroju gleby namorzynu, wchodzimy w wodę akrylowym tunelem, a nad Nami leżą wielkie korzenie podwodnego lasu, wychodzimy na powierzchnię i drewnianym trapem. Możemy obserwować pływy morskie pokazane w zbiornikach przekrojowo ukazując namorzyny wraz bogactwem flory i fauny tego ekosystemu. W zbiornikach podziwiamy ryby, kraby, poskoczki mułowe, skrzypłocze, kalmary, skrzydlice. Mijamy płaszczki, kramy mangrowe, idziemy pod górę ku Nautilusowi. Ścieżka zwiedzania prowadzi Nas w górę, aż do poziomu +7.50.

I znów znaleźliśmy się na pokładzie naszego okrętu, ale na wyższym pokładzie. Wkraczamy na jego przeszklony dziób, a tam naszym, w Ujściu Rio de La Plata, w głębi największego zbiornika, ukazują się nad Naszymi głowami rekiny, młoty, płaszczki, strzępiele, żółwie morskie. Stąpając po dnie oceanu z piasku koralowego wtapiamy się w morski świat, wychodzimy z głębi prosto w falę – oszałamiającą ścianę z podwodnym światem wiszącą nad nami, czujemy się jak surfer w środku żywiołu. Po lewej stronie widzimy pochyloną ścianę wraku statku porośniętą rafą koralową. Możemy obserwować ją z trzech poziomów +4.50, +7.50 i +11.50. Z pomieszczenia technicznego +11.50 nad basenem biotopu Pacyfiku i ujścia La Plata możemy korzystać w niecodzienny sposób – nurkowanie, podwodne spacery w butach z obciążeniem, sesje fotograficzne w klatce z rekinem młotem face to face. Ze strefy relaksu, pochylnią i tunelem, mijamy zbiornik z fascynującymi ośmiornicami, wchodzimy na poziom +5.50 do jaskini Poco Azul, a w niej dalej pochylnią, aż na poziom +7.50, gdzie obserwujemy meduzy nad nami i w skałach tworzących kompozycję jaskini. Zagłębiamy się w spowite ciemnością pomieszczenia wypełnione meduzami podświetlonymi w różnych kolorach. W jaskini wyeksponowane są świecące minerały domeykity –odkrywcą ich był Ignacy Domeyko. Następnie Nautilus przepłynie wokół przylądka Horn i przedostanie się nad Pacyfik.

Drewnianym trapem wyjdziemy na brzeg by obserwować pingwiny zasiedlające kamienistą plażę w Peru. Nad płycizną przy brzegu zaobserwujemy łuk skalny wzorowany na skałach z wysp Islas Ballestas. Jesteśmy oddzieleni drewnianą prostą barierką od skały z wydrążonymi gniazdami lęgowymi. Opiekunowie zwierząt mają dostęp do gniazd od strony technicznej w skale. Idziemy krętą ścieżką na poziomie +7.50. Na horyzoncie na poziomie +11.50 widzimy przewieszoną między skałami na konstrukcji stalowej kolej transandyjską. W projekcie kolei brał udział konstruktor Polak Ernest Malinowski. Gdy pod koniec podróży dotrzemy na poziom wagonu kolejowego, zobaczymy na stole, fragmenty jego projektu i informacje na temat sławnego Polaka.

Funkcja:
publiczna, oceanarium
Inwestor:
PFI Global Sp. z o.o.
Lokalizacja:
Gdańsk
PU:
53 030 m2

Autorzy:
MS OCEAN, Dorota Szlachcic, Roman Meysner, Bartłomiej Szlachcic, współpraca Anna Spychalska
Grafika:
Odaibe, Bartłomiej Szlachcic
Date: