Pawilon wejściowy do ZOO Wrocław

Kiedy na początku 1911r. Max Berg stworzył własną wizję rozplanowania przyszłych terenów wystawowych (przy nieistniejącej jeszcze wtedy Hali Stulecia, naszkicowanej dopiero), utworzył dwie prostopadle ustawione osie widokowe – starał się wyeksponować sylwetę monumentalnej hali. W projekcie na rozbudowę Ogrodu Zoologicznego, Berg podkreślał oś północ-południe stawiając fontanny i prostopadłościenny budynek już na terenie Ogrodu. Do dziś pierwotny układ zachowały tylko pergola ze stawem, restauracją i Halą Stulecia. Problem potężnej centralnej budowli jednak nadal istnieje-oś północ-południe ,z nanizanym na nią dodatkowo wejściem  głównym do ZOO jest ważnym elementem naszej przedstawionej kompozycji urbanistycznej.

Najpierw zaprojektowaliśmy prosty, czarny budynek Afrykarium, zlokalizowany na terenie ZOO.

Nowy pawilon to „brakująca” część podcienia Afrykarium, która stanęła koło historycznej bramy ZOO. Od zewnątrz pokryty tym samym materiałem elewacyjnym, co Afrykarium- czarnym corianem, jest zapowiedzią nowego obiektu, nowej skali w Ogrodzie Zoologicznym.

Jednocześnie nowy pawilon umożliwia przyjęcie coraz większej liczby zwiedzających(po otwarciu Afrykarium zwiększy się o ok.1-2 tysiące osób dziennie),umożliwia sprawną obsługę kas biletowych – również automatycznych, tworzy centrum informacyjne. Zmieniono system wejścia do ZOO – wejście przez bramę na nowy plac miejski z małymi sklepikami w jej historycznych przybudówkach oraz wejście od strony kładki pieszej nad ulicą Wróblewskiego. Nowy czytelny system wejść i wyjścia wymusza na zwiedzających jasny kierunek zwiedzania.

Funkcja:
publiczna, biura, edukacja
Inwestor:
ZOO Wrocław sp. z.o.o.
Lokalizacja:
ZOO Wrocław, ul. Wróblewskiego 5
Projekt:
2013
Realizacja:
2014
PU:
329,6 m2
Autorzy:
ArC2 Fabryka Projektowa, Mariusz Szlachcic, Dorota Szlachcic
Nagrody:
2014 I nagroda w konkursie SARP Przyjazna Przestrzeń Publiczna 2014 dla projektu Brama Wejściowa do Zoo Wrocław
konstrukcja:
Vegacad, Maciej Minch
MEP:
Jerzy Ustasiak, Piotr
grafika:
Agata Szlachcic
Zdjęcia:
Jarosław Ceborski
Date: